Mega Lotto – co to takiego?

Lotto to najstarsza, a zarazem najpopularniejsza gra liczbowa w Polsce. Pierwsze losowanie odbyło się już w 1957 roku. Początkowo gra nosiła nazwę Toto-Lotek. Następnie do 2009 roku nazywana była Dużym Lotkiem.

Mega Lotto

Mega Lotto – słowniczek pojęć

Aby zostać Graczem i dokładnie zrozumieć zasady gry należy poznać podstawowe pojęcia związane z Mega Lotto:

  • Kumulacja – sytuacja, gdy w bieżącym losowaniu nie wystąpi wygrana. Wtedy pula pieniędzy przeznaczonych na wygrane przechodzi do następnego losowania.
  • Blankiet – druk, za pomocą którego Gracz wybiera liczby do obstawienia. Wytypowane liczby należy skreślić pionową kreską przy użyciu ołówka lub czarnego długopisu. Na podstawie blankietu lottomat drukuje kupon.
  • Kupon – dowód udziału gracza w grze liczbowej. Zawiera informacje o skreślonych na blankiecie liczbach, liczbie losowań, koszcie zawarcia zakładu, dacie zawarcia zakładu, dacie losowania.
  • Kolektura – miejsce, w którym zawierane są zakłady.
  • Kolektor – pracownik kolektury, osoba odpowiedzialna za obsługę graczy.
  • “Zagraj ponownie” – sposób gry polegający na wymianie starego kuponu na nowy, identyczny kupon biorący udział w nowym losowaniu.

Jak grać żeby wygrać w Mega Lotto?

Zasady gry zmieniały się na przestrzeni lat. Początkowo losowania odbywały się tylko w niedzielę, a zakres losowanych liczb poszerzony był o tzw. dyscypliny sportowe. Obecnie losowania Lotto odbywają się we wtorek, czwartek i sobotę o godzinie 21:50.
Aby wziąć udział w losowaniu, Gracz może wybrać zakład prosty lub systemowy. W zakładzie prostym należy wytypować 6 spośród 49 liczb. W zakładzie systemowym można wybrać od 7 do 12 spośród 49 liczb. Istnieją dwie metody gry. Metoda blankietowa polega na skreśleniu od 1 do 8 zakładów na jednym blankiecie. Druga metoda to tzw. chybił trafił. Polega ona na losowaniu liczb przez maszynę. Na jednym blankiecie można zagrać wtedy od 1 do 10 zakładów. Prawdopodobieństwo trafienia głównej wygranej tzw. szóstki wynosi 1 : 13 983 816. Nieco mniej szczęścia potrzeba, aby zgarnąć drugą nagrodę. Prawdopodobieństwo trafienia 5 liczb wynosi 1 : 54 201. Najwyższa wygrana miała miejsce 16 marca 2017 roku w Skrzyszowie. Rekordzista wygrał wtedy 36 726 210,20 zł.

Dodaj komentarz