Wokół kominków

Kominek to bezsprzecznie bardzo fajna rzecz. Nawiasem mówiąc, kominki przeżywają chyba swoisty renesans. Kto tylko może, funduje sobie czy to klasyczne kominki czy też ekologiczne kominki. W nowych domach to w zasadzie rzecz obowiązkowa, ale i coraz częściej w mieszkaniach też spotykamy różnego rodzaju kominki. Można by zadać pytanie, dlaczego tak jest.

Fenomen kominków

Zatrzymajmy się więc może przy tej kwestii, żeby ją zgłębić, bo chyba warto. Otóż, kominek przede wszystkim pozwala stworzyć w danym pomieszczeniu odpowiedni klimat. Na dworze ziąb, a w pokoju ciepło i jasno, bo palimy w kominku. Dobrze jest usiąść w gronie rodziny czy przyjaciół i przy kawie lub herbacie po prostu pogadać czy pobyć ze sobą. Nie tylko od święta, ale i na co dzień. Ogień i trzaskające polana wywołują swoisty nastrój. I pomyśleć, że przed wiekami takie obrazki były czymś normalnym, bo przecież w dworach czy pałacach nie było innego ogrzewania jak tylko przy pomocy kominków. Później dopiero przyszła epoka pieców kaflowych.

Funkcjonalnośc i wielozadaniowość

W obecnej dobie budujemy już takie kominki, które nie tylko ogrzewają czy może raczej dogrzewają wnętrza, ale i grzeją wodę. Chodzi tu o kominki z tzw. płaszczem wodnym. Nawiasem mówiąc, to bardzo dobre rozwiązanie i dlatego też gros osób idzie w tę stronę. Na polskim rynku pojawia sie co raz więcej firm oferujących kominiki. Wystraczy wpisać „kominki – Wrocław” i wyświetlą nam się różne oferty kominków, min. znana na rynku firma Kominki Lexus – Andrzej Słoninka. Nie wszędzie jednak można zainstalować tradycyjny kominek, bo np. nie pozwalają na to warunki techniczne. Co w takich okolicznościach? Czy da się może jednak coś z tym zrobić? Oczywiście, dzisiaj mamy biokominki.

Biokominki a kominki klasyczne – czym się różnią?

Różnią się, oczywiście, i to zasadniczo. Biokominki to ekologiczne kominki i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Użytkując je, stajemy się bardziej ekologiczni. Nie zanieczyszczamy bowiem atmosfery. Wprawdzie palenie drewnem jest bardziej ekologiczne niż plastikami, jak to czyni jeszcze nadal sporo osób, ale zawsze. Natomiast biokominki opierają się tak naprawdę na spalaniu odpowiedniego płynu, który nie jest szkodliwy dla otoczenia. Płomień w takim kominku jest bardziej dla oka i klimatu niż dla uzyskania ciepła. Poza tym taki biokominek można postawić w dowolnym miejscu w domu, bo nie trzeba mieć do tego odpowiedniej instalacji.

Ekologia wygrywa

Tak więc łatwo wybrać pomiędzy: biokominki a kominki klasyczne. Rzecz jasna, że nie będziemy nikomu narzucać tego, jaki kominek ma ktoś wybrać, bo przecież każdy z nas ma swoje potrzeby i upodobania. I niech tak zostanie, bo gdyby wszyscy myśleli tak samo, nasz świat byłby po prostu nudny, a tak jest dużo ciekawiej. Dobrze jednak, że mamy wybór, bo w czasach słusznie minionych tak dobrze nie było. Kupowaliśmy to, co było w sklepie, a nie to, co było nam potrzebne.

Dodaj komentarz