Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest zmaganie się własnymi słabościami dla osób cierpiących na depresję? Jedno jest pewne. Walka z tym schorzeniem nie jest łatwa i niestety nie zawsze kończy się sukcesem. Błędem jednak byłoby poddanie się już na starcie. Nigdy nie wolno tracić nadziei. Depresja jest dla chorego nieustanną walką ze sobą i własnymi słabościami. Dla osób leczących się pod okiem specjalisty każdy dzień, gdy samopoczucie poprawia się i powoli wraca chęć do życia, jest najpiękniejszym prezentem.
Czy gotowanie może pomóc?
Wizyty u lekarza i odpowiednie leki to jedno. Specjaliści tacy jak psycholog Katarzyna Stefaniak, często zwracają uwagę na to, że warto zastanowić się, co jeszcze człowiek z depresją może zrobić, żeby jak najszybciej w pełni korzystać z życia. Gotowanie a depresja – ten zaskakujący związek może zdziałać cuda! Praca w kuchni jest chyba ostatnią rzeczą, o jakiej może pomyśleć człowiek dotknięty tą chorobą. A jednak warto wziąć pod uwagę, że gotowanie wspaniale relaksuje i pozwala skierować myśli na inny tor. Podczas przyrządzania pysznego posiłku chory skupia się na bieżących czynnościach. Nie ma czasu zastanawiać się nad własnymi problemami. Przyrządzanie obiadu lub kolacji mobilizuje go do działania i sprawia, że to, co robi w danej chwili ma sens. Niezaprzeczalny jest fakt, że gotowanie pomaga w walce z chorobą. Warto przygotowywać różnorodne potrawy. Wystarczy wybierać do ich zrobienia takie składniki, które nie są obojętne dla ludzkich zmysłów: wzroku, powonienia i smaku.
Gotowanie a samopoczucie
Można odpowiednio przygotować się do gotowania. Najlepiej zaopatrzyć się w wielobarwne warzywa i owoce. Nie należy zapominać o kaszach, kolorowych makaronach, soczystym mięsie i rybach bogatych w wiele witamin i składników mineralnych. Istotna jest także faktura każdego składnika. Pacjent zmobilizowany do działania chętnie będzie delektował się zapachem wydobywającym się z garnka czy patelni. Wspaniale, gdy zadba o odpowiednie przyprawy, które są sercem każdego dania. Niech ich urzekający zapach pojawi się w całym domu! Gotowanie a samopoczucie to nierozerwalna więź. Pomoże osobie z depresją zwiększyć poczucie własnej wartości. Sprawi, że poczuje się ważna i potrzebna, gdy będzie mogła ugotować coś zdrowego dla najbliższych. Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm. Zdrowie psychiczne jest niemniej ważne niż fizyczne. Nie zapominajmy o tym i pochwalmy naszego kucharza za trud, jaki włożył w gotowanie. Doceniajmy jego starania i zachęcajmy do większej aktywności w kuchni.
Czas spędzony razem
Odkrywajmy wspólnie nowe smaki i inspirujmy się nawzajem. Może razem znajdziemy przepis na danie, którego jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji spróbować? Nie bójmy się okazywać niezbędnej pomocy pacjentowi, bo jest to ważny krok pomagający osiągnąć pełnię zdrowia. Gotowanie i wspólny czas spędzony w zaciszu własnej kuchni może stać się kluczem do osiągnięcia sukcesu: pokonania depresji odbierającej ludziom poczucie sensu życia.