Terapia par – idealny sposób na naprawienie relacji

Zdarza się, że relacje, które łączą dwoje ludzi z czasem się wypalają. Ciągłe kłótnie, brak wzajemnego zrozumienia, uzależnienie od partnera to jedne z niewielu czynników, które źle wpływają na nasz stan psychiczny. Wiele par przechodzi trudne okresy w życiu i zastanawia się czy kontynuacja wspólnego życia wciąż ma sens, czy toksyczna relacja w związku zdecyduje o jego zakończeniu.

Związek symbiotyczny, z uzależnieniem od partnera

Problemy w związku

Ludzie robią się coraz bardziej egoistyczni i kiedy sprawy małżeńskie nie układają się po ich myśli, nie chcą spróbować tego naprawić ale postanawiają wziąć rozwód. Nie można powiedzieć, że jest to złe. Jeśli rozstanie jest wspólną i przemyślaną decyzją to jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Jednak czasami dochodzi do rozstania przez problemy, które z powodzeniem można rozwiązać. Jednym z nich jest uzależnienie od partnera, o którym więcej możemy przeczytać na blogu Gabinet Psychologicznego w Gdyni.

Jak uleczyć związek?

Najważniejsze w związku są częste rozmowy. Bez wyjaśnień nigdy nie dojdziemy do zgody. Większość problemów można łatwo rozwiązać po wysłuchaniu opinii partnera. Nieporozumienia w seksie, brak zrozumienia – większość spraw można wyjaśnić właśnie dzięki wspólnej rozmowie.

Przesadna zazdrość partnera

Toksyczna relacja w związku często jest spowodowana zazdrością jednej ze stron. Nachalna, a wręcz chorobliwa zazdrość sprawia, że każda ze stron zaczyna męczyć się wypalać. Wtedy zamiast o miłości zaczynamy czuć same negatywne emocje. Dlatego, jeśli dokuczają nam chorobliwe myśli, warto jest wykorzystać sprawdzone rozwiązania takie jak pomoc psychologa. Możecie wspólnie z partnerem udać się na terapię małżeńską, która być może sprawi, że związek ponownie zacznie być pełen ciepłych uczuć.

Zwróć uwagę na potrzeby partnera

Często jednak mamy wpływ na to, aby małżeństwo było udane, ale świadomie nie zwracamy uwagi na potrzeby naszego partnera. Zdarza się, że zwyczajnie nie chce nam się sprawić mu przyjemności, czy wysłuchać jego problemów. Może jednak warto zwrócić większą uwagę na naszego partnera i postarać się zrobić od czasu do czasu dla niego coś miłego.

Małżeństwo, które skorzystało z terapii par w Gdyni

Nadmierna chęć kontroli

Warto na początku znajomości ocenić czy partner nie ma tendencji do kontrolowania nas. Takie działania są bardzo toksyczne i lepiej nie wchodzić w związek z kimś, kto kontroluje każdą część naszego życia. Nawet w związku każdy człowiek potrzebuje trochę prywatności i sfery tylko dla siebie.

Problem alkoholowy

Powinniśmy poważnie przemyśleć związek z kimś, kto nadużywa alkoholu. Jeśli jesteśmy w małżeństwie, a partner uzależnił się w czasie jego trwania, warto spróbować mu pomóc. Należy na początku z taką osobą udać się do specjalisty.

Czy warto walczyć o poprawienie relacji?

Jednak zawsze powinniśmy myśleć przede wszystkim o tym czy sami chcemy tej relacji. Jeśli małżeństwo przestało nas uszczęśliwiać, czasami warto z niego zrezygnować. Jednak dobrze jest spróbować naprawić związek i żyć wspólnie.

Dodaj komentarz