Wizyta u urologa – jak przebiega i kiedy warto ją odbyć?

Regularne wizyty u urologa pozwalają na wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie różnego rodzaju schorzeń, również tych niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Na specjalistyczną konsultację warto umówić się zwłaszcza wówczas, gdy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, mogące sugerować problemy, związane z układem moczowo-płciowym.  Jak wygląda taka wizyta i w jaki sposób się do niej przygotować, by zmniejszyć odczuwany stres? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule.

Z jakimi objawami udać się do urologa?

Lekarz urolog to specjalista, zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn i układu moczowego u kobiet. Mowa tutaj m.in. o problemach wrodzonych, ale również i tych nabytych oraz wiążących się z różnego rodzaju chorobami. Do wizyty u takiego specjalisty powinno skłonić pojawienie się niepokojących objawów, takich jak:

  • zaburzenia częstotliwości oddawania moczu,
  • krwiomocz,
  • nietrzymanie moczu,
  • ból lub dyskomfort w podbrzuszu,
  • obrzęk narządów płciowych.

Dlaczego szybka diagnostyka urologiczna jest tak istotna?

Niektóre z wymienionych objawów wymagają szybkiej diagnostyki. W takich sytuacjach pomaga prywatny urolog w Nowym Sączu, z którego ofertą zapoznasz się na stronie www.zygmuntowskaclinic.pl/urolog/, należącej do kliniki medycznej, cieszącej się dużym zaufaniem pacjentów. Tutaj, bez zbędnego oczekiwania w kolejkach, szybko zdiagnozujesz źródło problemu, wdrażając jednocześnie jego skuteczne leczenie. Musisz pamiętać bowiem, że wczesne wykrycie groźnych chorób znacznie zwiększa szansę na powrót do zdrowia, poprawiając jednocześnie komfort codziennego funkcjonowania.

Wizyta urologa w Nowym Sączu w centrum medycznym Zygmuntowska Clinic

Jak przygotować się do wizyty?

Pierwsza wizyta u urologa bardzo często wiąże się ze sporym stresem. Aby go zminimalizować, warto przygotować się do niej w odpowiedni sposób. Dobrym rozwiązaniem będzie więc spisanie wszystkich niepokojących objawów, by żaden z nich nie umknął nam w trakcie rozmowy ze specjalistą. Na wizytę należy zabrać ze sobą również wszystkie dotychczasowe badania, zwłaszcza jeśli wykazują one jakiekolwiek nieprawidłowości. Co ważne, badanie u urologa jest bezbolesne, choć nie należy ono do najprzyjemniejszych. To właśnie dlatego warto wybrać zaufanego lekarza i gabinet, oferujący komfortowe warunki i najwyższy poziom intymności.

Jak przebiega badanie urologiczne?

Na konsultację urologiczną składa się kilka etapów. Będzie to:

  • wywiad medyczny, w trakcie którego lekarz zapyta o niepokojące objawy i dokona analizy wyników dotychczasowych badań,
  • badanie przedmiotowe, nazywane również fizykalnym – obejmuje ono ocenę stanu zewnętrznych narządów płciowych, badanie palpacyjne jąder oraz badanie per rectum, wykonywane przez kanał odbytu.

Dzięki takim działaniom lekarz może wykryć nieprawidłowości w działaniu układu moczowo-płciowego i postawić wstępną diagnozę, stanowiącą podstawę do rozpoczęcia procesu leczenia.

Jakie dodatkowe badania może zlecić urolog?

Ważnym elementem konsultacji urologicznych są również badania obrazowe. Najczęściej jest to:

  • badanie ultrasonograficzne,
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • cystoskopia, polegająca na badaniu wnętrza pęcherza przy pomocy endoskopu.

Wśród metod diagnostycznych, wykorzystywanych przez urologów, wymienia się również badania laboratoryjne. Lekarz może więc zlecić ocenę podstawowych parametrów krwi i badanie ogólne moczu. Najważniejszym badaniem z tej kategorii, po które często sięgają urolodzy, jest jednak oznaczenie stężenia PSA, czyli fosfatazy alkalicznej, które produkowana jest przez gruczoł krokowy. Pomaga ono bowiem w diagnozie choroby nowotworowej, otwierając szansę na szybkie rozpoczęcie procesu leczenia.

Dodaj komentarz